Skapa ny tråd

Forum

Onsdagskryss v.4

Inlägg

  • Carl S

    Det här är enheter: Ddt internationella systemet (meter, kilogram, sekund, ampere, kelvin, mol, candela). Inte någonstans står det om "månvarv"!

    Idag 14:20
  • Daniel P

    Jag googlar "kakbaksak" och får NOLL träffar! Vart är världen på väg? Nej vänta, det var ju bara ett korsord.

    Idag 14:30
  • Carl S

    Ja, SÅ måste det va! *LOL*

    Idag 14:35
  • Ylva A Wettergren

    Ett månvarv är tiden det tar för månen att kretsa ett varv runt jorden, vilket tar ca 27,3 dagar (siderisk månad) men tiden mellan två nymånar (synodisk månad) är cirka 29,5 dagar, vilket också bestämmer månens faser och fungerar som en TIDSENHET likt en månad. ;)

    Idag 14:39
  • Gunilla B

    "Människan har alltid mätt storheter i olika enheter för att kunna beskriva till exempel hur stort eller långt något är. Det tog ett månvarv (en månad) att gå till en viss by eller en fisk påstods vara lika lång som sträckan mellan fiskarens utsträckta armar (ungefär en famn).

    Med tiden har man försökt städa upp i enheterna, så att man kan jämföra mått som olika människor har tagit (en fotlängd är ju till exempel olika lång beroende på vems fot man mäter). Man har därför skapat SI-systemet (Système International d'Unités), som är ett internationellt system över enheter och som är tänkt att vara standard i hela världen. Från SI-enheterna kan man sedan härleda alla andra enheter som finns i världen."

    Idag 14:44